Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Zakrslý teddy

O plemeni zakrslý teddy...

 

Pokud jste již zakrslého teddyho někdy viděli, budete se mnou určitě souhlasit, že název odpovídá skutečnosti. Jedná se zakrslé králíky s hmotností do 1600g s dlouhou, hustou, hedvábnou srstí, svým vzhledem připomínající plyšové medvídky (z angl.=teddy).

    

                Svým zajímavým vzhledem si brzy   získali své příznivce z řad odborné i laické veřejnosti. Protože Zakrslí teddy nejsou zatím tolik rozšíření jako jiná, již uznaná plemena králíků, stále zůstávají široké veřejnosti neznámí. Bohužel, v současné době toto plemeno není natolik homogenní, aby mohlo být uznáno ČSCH jako samostatné plemeno králíka.                  

           Historie plemene


Plemeno pochází ze Západní Evropy, uvádí se zejména Německo a Holandsko. První jedinci se objevili současně hned v několika chovatelských stanicích, jednou z prvních jsou chovatelské stanice vom Niederrhein, vom Hoppelland a vom Steinautal z Německa. Zakrslí teddy vznikly křížením lvíčků, zakrslých liščích, zakrslých barevných a angor. Bohužel přesný vznik plemene není zdokumentován.           

Jak se plemeno dostalo do České republiky?
 

V České republice se teddy poprvé objevily v roce 2006. První chovatelkou, která dovezla za dobu svého působení ze SRN více než 30 chovných zvířat byla Jana Reichhartová, CHS z Uru. Prvním importovaným zvířetem byla Antonie vom Steinautal, samice modré barvy s tmavýma očima od chovatelky Inken Bolt. Chovná zvířata byla dovezena údajně i z Holandska a Belgie. Díky importům kvalitních zvířat se brzy vytvořila kvalitní chovatelská základna.

    Svými nároky Zakrslí teddy významně nepřesahují jiná dlouhosrstá plemena králíků. Je třeba pečovat o jejich hustou, až 7 cm dlouhou srst,která se musí česat. Na rozdíl od angor se Zakrslí teddy nemusejí stříhat. Jejich další nároky se neliší od ostatních králíků zakrslých plemen -- je třeba jim zajistit zejména vhodné místo k životu (v bytě je to klec s příslušenstvím), pozornost musíme věnovat kvalitě jejich výživy a nezbytná je rovněž veterinární péče zahrnující zejména pravidelné očkování, které králíka ochrání před smrtelnými nemocemi králičím morem a myxomatózou.    

Pokud Vás toto plemeno oslovilo a hodláte si pořídit Zakrslého teddyho, počítejte s tím, že je třeba mít dostatek času nejen na péči, ale také na jeho výchovu. Ta na rozdíl třeba od psa nespočívá v každodenním venčení, ale zejména v důsledné výchově králíčka k hygieně a také k poslušnosti. Mnoho chovatelů Vám potvrdí, že vychovaný králíček je nesmírně milý a inteligentní společník, kterého je možno chovat v bytě "na volno". Známá je jejich schopnost učit se, takže z velké míry záleží jen na majiteli samotném, co se svým svěřencem dokáže. To platí však pouze do určité míry, protože každý králík je povahově trochu jiný, podobně jako třeba my, lidé. S králíčkem jsou možné i společné vycházky do přírody (na králičích kšírkách) nebo pravidelné umisťování králíčka v chráněném výběhu na zahradě s úkrytem před deštěm a přímým sluncem.

I když to tak na první pohled může vypadat, v žádném případě se nejedná o živé hračky, podle toho je nutné se Zakrslými teddy také zacházet a věnovat jim čas, lásku a péči. Za vlídné zacházení se králíček tohoto plemene bohatě odmění.

TOPlist