Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Rady do začátku...

 Rady do začátku...

 

Uvažujete o koupi králíčka, který Vám bude dobrým společníkem? Králík je svou péčí středně náročné

zvířátko. Pokusím se Vám alespoň trochu přiblížit chov tohoto tvorečka, aby s Vámi mohl žít co nejdéle.

Průměrná délka života:7-13let

Vybavení:

Klec o rozměrech minimálně 100x50x45 cm a více.  Dále napáječka, těžká keramická miska, jesličky na seno. Jako doplněk můžete dát domeček, mají ho rádi a toaletku, pokud chcete, aby se na ní králíček naučil.

Krmivo:

Nejdůležitějším krmivem je kvalitní luční seno. Králíček jej musí mít k dispozici stále!!Krmiva pro králíčky jsou na trhu různá. Králíka krmíme 1x denně, cca 3-6 polévkových lžic.

Pamlsky:

Podáváme pouze max 1x denně nebo jako odměnu. Nejlepší je sušená zelenina a ovoce. Zejména jablíčka, mrkev, šípky. Samozřejmě se můžou podávat i v syrovém stavu, ale pouze v menším množství(průjem). 1x týdně můžete podat králíčkovi suchý chléb, nejlépe celozrnný. Na obrušování zoubků jsou výborné větvičky ovocných stromů(jabloňové, z hrušně). Nesmí to být ale peckoviny(třešeň, švestka, broskev)!!! V letním období mají rádi pampeliškové listy(2-3ks na den). Nikdy nedávejte králíkovi čokoládu, kávu, avokádo a mléko a mléčné výrobky!!! Jsou pro ně jedovaté nebo velmi špatně stravitelné!!! Také nikdy nedáváme králíkovi zbytky z talíře!!!

Vitamíny a minerály:

Do klece je dobré králíčkovi umístit solný liz s minerály a vitamínový blok. Při přelínání je výborný Roboran H. Jako prevenci kokcidiózy a bakteriálních onemocnění je výborný Acidomid K.

Záchůdek:

Záchůdek dejte tam, kam králíček nejraději čůrá. Do záchůdku se používají dřevěné pelety, ale postačí i obyčejné hobliny. Ale jak naučit králíčka,aby mi na záchod chodil? Nejlepší je, pokud necháte králíčka alespoň týden bez žádné podestýlky, koberečku či dečky a nechali pouze záchůdek. Bobíky sbírejte do záchůdku. Králíček brzy pochopí co má dělat. Chvalte ho a odměňujte jej pamlsky. Pokud již králíček bude zvládat záchůdek, můžete mu do klece dát kobereček či deku zpět do klece. Záchůdek je výborný zejména proto, že ušetří podestýlku a nemusíte čistit celou klec. Záchůdek měníme denně. Neznamená to ale, že králíčkovi klec vůbec nečistíme!

Králík venku z klece:

Až si ušáčka přivezete domů, nechte jej alespoň týden v klidu, aby si zvykl na nové zvuky, pachy, prostředí a na Vás. Až budete chtít králíčka pustit, nechte mu klícku otevřenou a čekejte až králíček sám vyskočí. Netáhejte ho ven násilím. Můžete ho nalákat třeba na pamlsek a volat na něj jménem. Pokud nevyskočí, nenuťte ho, příště se to jistě podaří.

Jelikož králíček rád okusuje, dejte pozor na kabely, květiny a květináče s hlínou. Jsou pro králíčka nebezpečné a mohlo by dojít k jeho smrti. Také pozor na psy, kočky a děti. Psy a kočky by si mohli udělat z králíčka oběd a děti při své zbrklosti by mohli králíčka upustit či jej při utíkání a honění králíčka zašlápnout. Nikdy jej nenechávejte bez dozoru.

Králíček jako pejsek:

Králík je velmi chytré a inteligentní zvířátko a pokud na něj budete jemní a trpělivý, tak se Vám odvděčí svou věrností. Můžete jej naučit na kšírky a vodítko, a můžete jej venčit i venku. Nejdříve však ale králíčka učte doma, v klidu. Odměňte jej. Také doma za Vámi může králíček chodit jako pejsek a přijít na zavolání či zamlaskání. Chce to však spoustu trpělivosti. Nikdy králíčka nemlaťte.

Jak králíka brát?

Nikdy jej neberte v podpaží, můžete ho smrtelně zranit. Není vhodné ani tahání za uši. Vždy jej berte za kůži na lopatkách a druhou rukou pod zadečkem.

Péče o srst:

Ať máte králíčka krátkosrstého, lvíčka či dlouhosrstého, jeho srst vyžaduje určitou péči. Nečistoty otřete vlhkým hadříkem, pucky odstřihněte. Králíka nikdy nekoupeme, i když se prodávají různě šampony apod.!!!

Péče o drápy:

Drápy je nutné alespoň jednou za 6 – 8 týdnů zkrátit, jinak přerostou a chůze je pro králíka nepříjemná a bolestivá. Na drápky Vám stačí kleštičky z manikůry, či speciální. Stříhá se cca  0,5mm od konce cévky. Pokud si na toto netroufnete, zajděte k veterinárnímu lékáře, ať Vám drápky zastřihne.

TOPlist